Kışlık Menemen Tarifi

Kışlık Menemen Tarifi

Pratik kahvaltılık tarifler arasında yer alan Kışlık Menemen şimdiden hazırlamak isteyenler için kışa hazırlık menemen tarifini bugün yayınlıyorum. Kışın malumunuz domates bulmak zor oluyor. Yaz ayı bitmeden cam kavanozlara hazırladığımız menemenleri pratik olarak kış aylarında hazırlayabiliyoruz. Önceden hazırladığımız menemen kavanozları tavaya döktükten sonra tek yapmamız gereken üzerine yumurta kırmak olacak. Menemenleri mutlaka cam kavanozlarda saklamalıyız. Unutmayalım ki cam kavanozlar sağlığımız açısından çok önemlidir. Şimdi Kışlık Hazır Menemen Nasıl Pişirilir? hep birlikte bakalım.

Kışlık Menemen Malzemeleri Nelerdir?

 • 10 kilogram menemenlik domates
 • Yarım kilogram acı biber
 • 1 kilogram tatlı biber
 • 4 yemek kaşığı turşuluk tuz

kışlık menemen yapımı

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle büyük bir tencerede suyu kaynatalım.
 2. Domatesleri kaynayan sıcak suya koyalım 3 dakika kadar kaynatalım.
 3. Sonra domatesleri süzgeçle sıcak sudan çıkaralım ve suyunu iyice süzelim.
 4. Suyu süzülen domateslerin kabuklarını soyalım ve haşlanan domateslerin kabuklarını soyalım. Domatesleri kaynatmamızın sebebi daha çabuk soyulmasıdır.
 5. Ardından kabukları soyulmuş domatesleri küp küp doğrayalım. Geniş bir tencereye koyalım orta ateşte suyunu çekene kadar kaynatalım.
 6. Biberleri de önceden temizleyip yıkayalım ve doğrayalım doğradığımız biberleri de kaynayan menemenin içine katalım ve 15 – 20 dakika birlikte kaynatalım.
 7. İçerisine tuzunu da katıp iyice karıştıralım pişen menemenlerinizi önceden yıkadığımız cam kavanozlara sıcak sıcak koyalım.
 8. Kaynar sudan geçirdiğimiz kapaklarını da sıkıca kapatalım ve vakit kayıp etmeden ters çevirelim.
 9. Ters çevrilmiş kavanozları bu şekilde bir gün bekletelim.
 10. Bir gün geçtikten sonra kaldırdığımız kavanozlardan sızıntı var mı diye kontrol edin. Eğer bir kavanozda sızıntı olmuşsa bu kavanozun içindeki menemeni tekrar kaynatıp kavanoza sıcak sıcak koyup ters çevirelim. Bu işlem sayesinde sıcak menemen vakum yaparak kavanozun hava almasını engelleyecektir.
 11. Sonrasında da kavanozları güneş almayan ve serin yere kaldıralım. Hazırladığımız kışlık menemenleri istediğimiz zaman şipşak bir şekilde tüketime hazır halde tutacağız. Afiyet olsun

Kışlık Menemen Hazırlama Notu

Benim vermiş olduğum malzemeler ideal kışlık menemen stoklamak içindir. Daha az bireye sahip aileler için kışlık menemeni az yapmak isterseniz malzeme miktarlarını yarı yarıya azaltabilirsiniz.

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Kaç Kişilik :
4 Kişilik
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Tarif Puanı :
2.51star1star1stargraygray 8 oy
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim