Un Helvası Püf Noktaları ve Tarifi

Un Helvası Püf Noktaları ve Tarifi

Un helvası malzemeleri kolay ancak yapımı biraz özen isteyen bir tatlı. Un Helvası Püf Noktaları ve Tarifi bizzat benim tarafımdan yazıldı. Ben de tarifi ve detaylarını şimdi sizlerle paylaşacağım. Mutfak Yolu yemek tarifleri sitemizde birçok un helvası tarifi mevcut; ancak ben bu tarifle sizlere hem Un Helvası Yapmanın Püf Noktaları hem de Un Helvası Tarifi vereceğim. Detaylı ve püf noktalardan oluşan tarif anlatımımdan faydalanarak sizler de tam kıvamında ve nefis lezzette Un helvası hazırlayabilirsiniz. Şimdi un helvasının yapımına geçelim.

Un Helvasının Malzeme Listesi

 • 3 çorba kaşığı tereyağı (sadece sıvı yağ ile de yapılır ancak tereyağı kullanmanızı öneririm)
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1,5 su bardağı un
 • 2 su bardağı oda sıcaklığında su
 • 1 su bardağı şeker

un helvası püf noktaları

Un Helvası Püf Noktaları ve Tarifi

 1. Öncelikle yanmaz yapışmaz bir tava ya da tencere içerisinde tereyağını karıştırarak eritiyoruz.
 2. Eriyip sıvı hale geldiğinde de 1,5 su bardağı unu elekten geçirerek yağın üzerine yavaş yavaş döküyoruz. Tek seferde dökerseniz un topaklanacaktır. Ancak hem karıştırarak hem de azar azar dökerseniz bu sorun olmayacaktır.
 3. Sürekli karıştırarak unu kavurmak gerekiyor. Bu aşama birazcık sabır isteyen bir aşamadır.
 4. Un kavruldukça yavaş yavaş sıvı hale gelecek ve kokusunu vermeye başlayacaktır.
 5. Karışım bir müddet sonra pembeleşmeye başlayacak ve sıvı yağ üste çıkmaya başlayacaktır. Bu süreç devam ederken lütfen sabırla sürekli karıştırmaya devam ediniz.
 6. Bir müddet sonra un tamamen sıvılaşıp biraz cıvık bir krema kıvamını alacaktır. Süzme yoğurt kıvamı gibi olacaktır.
 7. İsteğe göre bu esnada içerisine ceviz veya çam fıstığı ilave edebilirsiniz. Çam fıstığını öneririm.
 8. Helvanın renginden emin olamazsanız ve kararsız kalırsanız suya atma testi yapabilirsiniz. Test için, yarısına kadar su koyduğunuz bardağın içine helvadan biraz dökün ve rengine bakın. Bardağı kaldırıp içine bakın. Eğer helvanın içerisine su eklerseniz ne renk bir helva ortaya çıkacağını göreceksiniz. Suyun içindeki helvanın rengine göre kavrulan helvaya su ekleyip eklemeyeceğinize ya da biraz daha kavurup kavurmayacağınıza karar verin.
 9. Kavurma işlemi devam ederken sıvı yağın kenarlarda akışkan olduğunu ve orta kısmın biraz daha katı olduğunu gördüğünüz an hem rengi hem de kıvamı tamam olduğunda suyu eklemeye başlıyoruz.
 10. Suyu içerisine eklerken topaklanmaması için azar azar ekliyoruz. Karışımı da hızlıca karıştırıyoruz. Bu aşamada dikkat ediniz. Çünkü sıcak buhar çıkıyor ve sıçrama yapabiliyor.
 11. Yani kısık ateşte biraz su ekleyip hızlıca karıştırın. Sonra biraz daha su ekleyip tekrar hızlıca karıştırın. Bu şekilde 2 bardak suyu helvaya suyunu çektikçe azar azar ilave edeceğiz.
 12. Önemli Püf Nokta: Su ve şekeri şerbet yapmadan hazırlıyoruz. Önce suyu ekledik sonra şekeri ekleyeceğiz. Bu husus önemlidir.
 13. Suyun ilavesi bittikten sonra sırada şekeri eklemek var. 1 su bardağı şekeri karışımın üzerinde hızlıca gezdirerek döktükten sonra karıştırma işlemine devam ediyoruz.
 14. Şekeri de sürekli karıştırarak güzelce erittikten sonra ocağın altını kapatıp tencerenin kapağı kapalı şekilde 10 dakika dinlendiriyoruz.
 15. Dinlendirme işleminden sonra da şekil vermek için 2 adet yemek kaşığına ihtiyacımı var. Kaşıkların arasına aldığımız helvayı sıkıştırarak klasik helva şeklini veriyoruz. Eğer evinizde küçük kek kalıpları varsa bunları da kullanabilirsiniz.
 16. Kaşıklarla sıkıştırıp kenarlarındaki fazlalıkları aldığımız un helvalarını servis tabağına diziyoruz.
 17. Tüm helvaları dizdikten sonra da çatalın tersi ile üzerlerine bastırıp şekil veriyoruz.
 18. Tadı için Püf Nokta: Üzerlerine tarçın serpiştirirseniz tadı çok daha lezzetli olacaktır.

un helvasının tarifi ve püf noktaları

Un Helvası Yapmanın Püf Noktaları

 • Helvayı pişirirken geniş tabanlı bir tencere kullanırsanız hem daha kısa sürede kavrulur. Hem de karıştırması kolay olur.
 • Unu kavururken durmadan sürekli karıştırmak gerekir yoksa un yanar.
 • Ortalama 30 dakika kadar sabırla kavurmak gerekiyor.
 • Un helvasını işlemi sırasında da ocağın kısık ateşte olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda un birden yanmaya başlayacaktır.
 • Un helvasını ilk defa yapacaklar için unun rengi değişmeye başlayıp kokusunu vermeye başladığında endişelenmeyin. Çıkan keskin koku unun kavrulurken bıraktığı kokudur ve normaldir.
 • Standart un helvası rengi sütlü kahve rengidir.
 • Suyu ve şekeri döktükten sonra karışımı ortalama 5 – 6 dakika kadar daha karıştırarak kavurun. Tam kıvamında ve tadında bir un helvası için bu hususa dikkat edin.
 • Dinlendireceğiniz zaman tencerenin ağzına kağıt havlu koyarak tencerenin kapağı kapatın.

Un helvası püf noktaları ve tarifi ile artık sizin de kolayca ve en orijinal haliyle un helvası yapacağınıza inanıyorum. Bu tarifimizi paylaşarak siz de arkadaşlarınızın en doğru ve püf noktalarıyla un helvası yapmasını sağlayabilirsiniz. Yepyeni enfes yemek tarifleri ile her zaman sizlerle olacağız. Sevgilerimle. 🙂

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Kaç Kişilik :
3 Kişilik
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Tarif Puanı :
2.51star1star1stargraygray 12 oy
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim