Brunuaz Doğrama Nedir?

Brunuaz Doğrama Nedir?

Fransız dilinden gelen Brunoise yani Brunuaz doğrama yöntemine en küçük doğrama şeklidir diyebiliriz. En yaygın kullanılan doğrama biçimidir. Brunoaz doğrama yönteminde doğranan besin maddesinin tüm parçalarının aynı büyüklükte olması gerekir. Ayrıca brunuaz doğrama şeklini yapabilmek için önce bir başka doğrama şekli olan jülyen doğrama şeklinde yapılır. Sonrasında ise bu uzun parçalar ufak ufak doğranarak brunoise haline getirilir. Brunuaz yöntemle doğranmış olan sebzeler genellikle sebze garnitürlerinde, et yemeklerinin süslemesin ve consomlarda ve tabi ki salatalarda kullanılmaktadır.

Diğer yandan dünyaca ünlü Türk Mutfağında brunoise doğrama sıçan dişi doğrama olarak da bilinmektedir. Küçük küpler halinde doğranan sebzelerin boyutu genellikle 2 – 3 mm arasında değişmektedir. Ben bu doğrama yöntemini genel olarak hazırladığım tencere yemekleri, özellikle balık yemeklerinin yanında ve nefis salataları renklendirmek için kullanıyorum. Pastalarda kullandığımız ceviz, fıstık, fındık da brünuaz yöntemle doğranıp süsleme ve iç malzeme olarak kullanılıyor.

Brunuaz (Brunoise) Doğrama Örnekleri

Brunuaz Doğrama örneği brunuaz doğrama nasıl yapılır soğan brunuaz Doğramasebzeleri brunoaz doğrama nedir

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Tarif Puanı :
41star1star1star1stargray 9 oy
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim