Limonlu Sufle Tarifi

Limonlu Sufle Tarifi

Sufle severler için harika bir Limonlu Sufle Tarifi paylaşmak istiyorum. Herkesin beğeneceği tatlı ile ekşinin bir arada olduğu nefis bir tatlı tarifi. Özellikle de kış mevsiminin gelmesiyle tatlılara alternatif olabilecek Limonlu Sufle, özel günleriniz ve aileniz için sıklıkla yapılabilecek kolay bir tatlıdır.

Limonlu Sufle için Malzemeler

Kreması için Malzemeler

 • 8 tane yumurta sarısı
 • 100 gram toz şeker
 • 350 m süt
 • 75 gram un
 • 1 tane limon kabuğu rendesi
 • Yarım limon suyu
 • Üzerine  Pudra şekeri

Beyaz Yumurtalı Karışım için Malzemeler

 • 8 tane yumurta akı
 • 100 gram toz şeker
 • Bir Tutam Tuz

nefis suffle tarifi

Limonlu Sufle Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle yumurtalarımızı kırıp beyazlarını bir kaba sarılarını başka bir kaba alıyoruz. Daha sonra büyük bir cam kap alıyoruz. Yumurtaların sarısını kabın içerisine koyup üzerine şekerimizi ilave ediyoruz. El çırpıcısı ile yavaşça ve iyice karıştırıyoruz.
 2. Ocağımızı açıyoruz ve kısık ateşte kaserol tencerenin içerisine bu karışımı döküyoruz, açtığımız ateşin üzerine koyuyoruz.
 3. Sütümüzün yarısını da içerisine yavaş yavaş ekliyoruz ve bu sırada eklerken çırpıyoruz.
 4. Unumuzu bir süzgeçten geçirerek yavaş yavaş ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Geriye kalan sütü de ekliyoruz.
 5. Ne zaman krema sert olmaya başlarsa o zaman tenceremizi ocaktan alıyoruz. O zamana kadar çırpmaya, karıştırmaya devam ediyoruz.
 6. Kremamız katılaşıyor ve ocaktan alıyoruz. Hala sıcakken, içerisine bir limon kabuğunu rendeliyoruz ve yarım limon suyunu da sıkıyoruz iyice karıştırıyoruz.Biraz ılıması için başka bir tencereye ekliyoruz ve bir kenarda bekletiyoruz.
 7. Yumurtalarımızın beyazını çırpmak için büyük bir kaseye ekliyoruz. Üzerine bir tutam tuz ekliyoruz. Çırpma makinası ile çırpıyoruz.
 8. Bu sırada fırınımızı da 180 dereceye ayarlıyoruz.
 9. Yumurta beyazlarımız krema kıvamını alınca çırpmayı bırakıyoruz. Çok sert olmaması gerekiyor.
 10. Bir süzgeç alıp, kenarda beklettiğimiz ve ılıttığımız kremamızı süzgeçten geçirerek başka bir kaba ilave ediyoruz.
 11. Süzgeçten geçirdiğimiz kremanın içerisine, çırptığımız ve krema haline getirdiğimiz yumurta beyazlarını yavaş yavaş ekleyerek iyice karıştırıyoruz.
 12. Derin sufle kaplarımızı tereyağı ile yağlıyoruz. Her bir sufle kabının içerisine bir tatlı kaşığı toz şeker koyuyoruz.İçerisine yapışan şekerlerin dışında kalan fazla şekerleri sufle kaplarından geri çıkartıyoruz yani döküyoruz.
 13. Sufle kaplarının içerisini hazırladığımız karışımla dolduruyoruz. (Üzerlerinde 1 – 1,5 parmak kalınlığında boşluk bırakacak şekilde) Sufle kaplarının kenarlarına krema bulaşırsa temizlemeyi unutmayınız çünkü fırında yanarlar. 😊
 14. 8 dakika fırında pişiriyoruz. Fırından çıkartıp üzerlerine pudra şekeri serpiyoruz ve sıcak sıcak hemen servis ediyoruz.

AFİYET OLSUN 🙂

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Kaç Kişilik :
6 Kişilik
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Hale Uğurlar

Hale Uğurlar

Mutfaktaysam eğer en nefis tarifler beni bekler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim