Kadayıf Dolması Tarifi

Kadayıf Dolması Tarifi

Kadayıf Dolması Tatlısı

Merhabalar değerli MutfakYolu.Com okurlarımız, bugün sizlere çok meşhur ve nefis bir tatlı tarifi vereceğim. Bayramlarımızın ve özel günlerimizin vazgeçilmezi kadayıf tatlısının bir değişik versyonu olan kadayıf dolması tatlısı. Biliyorum adını duymak bile sizi iştahlandırıyor. O halde bu nefis tatlıyı bir an önce yapmak için işe koyulalım. Şimdi kadayıf dolması tarifi sizlerle.

Kadayıf Dolması Malzeme Listesi

  • 250 gram kadar kadayıf
  • 150 gram kadar cevizin içi
  • 1 çorba kaşığı kadar limonun suyu
  • 3 bardak (su bardağı) kadar toz şeker
  • 2, 5 bardak (su bardağı) su
  • Kadayıfı kızartmak için kullanılacak sıvı yağ

Kadayıf Dolması Yapılışı

Öncelikle suyu ve toz şekeri geniş bir tencerenin içerisine ekliyoruz ve 10 dakika kadar kaynatıyoruz. Daha sonra ise üzerine limon suyunu da ekleyip güzelce karıştırıp ocağın altını tamamen kapatıyoruz. Sonrasında kadayıf parçalara ayırarak 15 X 15 cm olacak şekilde kareler hazırlıyoruz. Yalnız çok düz olmalı ve kalın olmamalı. Daha sonra ise ceviz içlerini kadayıfların bir kısmına dizerek dolma sarar gibi sıkıca sarıyoruz. Elimizdeki malzemelerde 6 adet kadayıf dolması yapabiliyoruz.

Sonra bir kasenin içerisine yumurtaları kırarak güzelce çırpıyoruz ve sardığımız kadayıf dolmalarını karıştırdığımız yumurtaya batırıyoruz ve yumurtanın içerisinde kadayıf dolmasını hızlı bir biçimde çeviriyoruz. Eğer yavaş hareket ederseniz kadayıf çok fazla yumurta çekecektir. Daha sonra ise hazırladığımız kadayıf dolmalarını birkaç dakika kızarttığımız yağın içerisine atıyoruz ve kızartmaya başlıyoruz. Kadayıf dolmasının piştiğini anlamak için dolmaların nar gibi kızarmasını ya da çok fazla kızartmayı sevmiyorsanız ilk kızartma işleminden sonra daha hafif olarak kızartabilirsiniz. Kadayıf dolmalarını kızartma işlemi bittikten sonra dolmaları daha önceden hazırladığımız tatlı şerbetinin içerisine atıp 10 dakika kadar bekliyoruz. Bu süre sonunda kadayıf dolması cam bir kabın içerisine alınarak servis edilebilir. Afiyet, bal, şeker olsun diyorum. Yeni yemek ve tatlı tarifleri ile buluşmak dileklerimle.

Kadayıfın Faydaları : Kadayıf un, yumurta, yağ, süt , şeker ve tuz karışımı ile elde edilen bir yiyecek maddesi olduğu için bu ürünlerin sahip olduğu faydaları içermektedir.

Patito

Patito

Mutfak Yolu'na uğradığınız için teşekkür ederim! Ev yapımı aile yemekleri için mükemmel, sağlıklı ve lezzetli tarifleri paylaşmayı seviyoruz.

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

  1. blank yurt kızı dedi ki:

    gecenin 2sinde sıcak kadayıf dolması yapmak geldi içimizden (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim