Detaylarıyla Aşure Nasıl Yapılır?

Detaylarıyla Aşure Nasıl Yapılır?

Muharrem ayının vazgeçilmez tatlısı aşure tarifi. Detaylarıyla Aşure Nasıl Yapılır? Mutfak Yolu okurlarımızdan gelen istek üzerine paylaşacağım. Kolay aşure tarifi isteyen arkadaşlar için de tarifi oldukça kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Zaten aşurenin hazırlanışı aslında oldukça kolaydır. Sadece hazırlanış süreci olarak biraz zaman istiyor. Aşure malzemeleri listesi oldukça geniştir. İçerisine tahıllardan hemen hemen her şey kullanılabiliyor. Ben de bir aşurenin içerisinde olması gereken malzemeleri listede vermeye çalıştım. Sevgili dostlar tabi ki eksik olan malzemeler olabilir. Sorun değil aşureyi eksik olan malzemeleri kullanmadan da yapabilirsiniz. Vereceğim malzemelerle ortalama 20 kişilik aşure tarifi ortaya çıkıyor.

Aşure Malzemeleri Nelerdir?

 • 2 su bardağı dolusu buğday (1 gece önceden ıslatın, ıslatılan suyu dökmeyin)
 • 1/2 su bardağı kuru fasulye  (1 gece önceden ıslatın)
 • 1/2 su bardağı nohut (1 gece öncesi ıslatın)
 • 1 avuçtan biraz daha az kuru yıkanmış üzüm
 • 1 avuç dolusu kuru incir (Küçük parçalar halinde dilimlenip suyun içinde bekletilmelidir. Yoksa aşureyi karartır.)
 • 1 avuç dolusu kuru kayısı (Küçük parçalar halinde dilimlenir)
 • Varsa yarım portakal kabuğu (İçindeki beyaz kısmı alınıp küçük parçalar halinde kesilip biraz suyun içinde bekletilir.)
 • 1 avuç dolusu tuzsuz fıstık
 • 1 avuç dolusu fındık
 • 1 avuç dolusu ceviz içi
 • Yarım çay kaşığı kadar tuz
 • Yarım çay bardağı kadar pekmez (üzüm pekmezi iyi olur)
 • 1 adet elma
 • 6 adet karanfil
 • Üzerini süslemek için 1 adet nar
 • 4 – 6 kepçe şeker (Aşureye yavaş yavaş şeker miktarına bakarak eklenecek)

aşure malzemeleri

Aşure Nasıl Yapılır?

 1. Malzeme listesinde size vermiş olduğum malzemeleri yanlarındaki parantez içinde olduğu gibi önceden hazırlıyoruz.
 2. Bir gece öncesinden ıslatmış olduğumuz fasulye ve nohutları su ilavesiyle birlikte bir düdüklü tencere içerisine atıp ortalama 15 – 20 dakika kadar haşlıyoruz.
 3. Aşurenin Püf Noktası: Haşlandıktan sonra haşlama suyunu dökmelisiniz. Eğer haşlama suyu dökülmezse aşurenin kokusu bozulacaktır.
 4. Farklı bir tencere içerisine bir gece öncesinden ıslatmış olduğumuz buğdayı suyu ile birlikte döküyoruz. Buğdayın üzerine biraz daha su ilavesi yaparak suyun buğdayın üzerini geçmesini sağlıyoruz.
 5. Bir tüm elmanın etrafına da listedeki karanfilleri batırıyoruz ve buğdayın olduğu tencereye elmayı koyarak kaynamaya bırakıyoruz. Bu sayede karanfillerin kokusu geçerken rengi aşureye geçmeyecek. Bir süre sonra elma iyice yumuşamış olacaktır. Bu zamanda elmayı tencere içerisinden alıyoruz.
 6. Elmayı aldıktan hemen sonra fasulye ve nohutu da kaynamaya duran tencere içerisine ilave ediyoruz.
 7. Arkasından içerisine pekmezi, şekeri ve tuzu da ilave edip ortalama 1 saat – 1,5 saat süre boyunca kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. Şekeri 4. kepçeden sonraki kepçeler için aşurenin tadına bakarak ayarlamanızı öneriyorum. Ortalama 5 kepçe toz şeker yeterli oluyor.
 8. Ateşin üzerinden almadan 15 dakika önce içerisine inciri, portakal kabuğunu, kayısıyı, üzümü, fıstık ve fındıkları da ilave ediyoruz.
 9. Bu sırada cevizi de ilave edebilirsiniz. Ancak ben narla birlikte aşurenin üzerini süslemek için kullanmanızı tavsiye ederim.
 10. Aşureyi pişirme sırasında normal kıvamından çok daha fazla sıvı, sulu halde olabilir. Endişelenecek bir durum yok zamanla piştikçe kıvamı koyulaşacaktır.
 11. Sürekli yemek pişiren hanımlar ve beyefendiler aşure kıvamının nasıl olması gerektiğini büyük ihtimalle anlayacaktır.

Aşureye Pekmez Eklenir mi?

Aşureye eklemiş olduğumuz pekmez ilk başta aşurenin rengini koyulaştırıp kararmasına neden olsa da piştikçe aşurenin rengi olması gerektiği renk olan karamel rengini alıyor. Bu sayede de hazırlamış olduğumuz klasik aşure hem iştah açıcı hem de çok besleyici oluyor. Aşure içerisine pekmez eklenir mi? Kesinlikle eklenmesini tavsiye ediyorum ben.

Aşurenin Püf Noktaları

 • Aşure sulu olursa ne yapılır? Sorunun en iyi yanıtları: 1. Aşureyi biraz daha fazla pişirebilirsiniz. 2. İçerisine biraz daha fazla haşlanmış malzeme ekleyebilirsiniz. 3. İçerisine katılaştırması için bir miktar nişasta ekleyebilirsiniz.
 • Aşure katı olursa ne yapılır? Bu durumda da aşurenin üzerine biraz kaynar su eklenerek yeniden pişirilmesi en uygun çözüm olacaktır.
 • Aşurenin lezzet sırrı kesinlikle içinde kullanılan malzemelerin ayrı ayrı yıkanması, suda bekletilmesi ve ayıklanması olarak sayılabilir.

Tüm detayları ve püf noktalarıyla evde aşure nasıl yapılır? anlatmaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz olursa tarifin hemen altından bana sorabilirsiniz arkadaşlar. Bu nefis aşure tarifimizi sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınıza da sunabilirsiniz. Afiyet ve şifalar olması dileklerimle dostlar. 😉

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Kaç Kişilik :
20 Kişilik
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Tarif Puanı :
31star1star1stargraygray 12 oy
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim