Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çilekler de çıkmaya başladı. Bugün reçel tariflerinden nefis çilek reçeli tarifi ile sizinle tekrar birlikteyiz. Çileklerin de şarkılar söylediği şu günlerde hormonsuz çileklerden kışlık reçelleri yapmaya şimdiden başlayalım dedik. 🙂 Şimdiden hazırladığımız kahvaltılık çilek tarifi cam kavanozda ve uygun koşullarda saklandığı sürece kış aylarına kadar bekleyebilir. Kışın çileği özleyenler de kahvaltılarında nefis çilek reçeli yiyebilecekler. Değerli Mutfak Yolu okurlarımız için ev yapımı çilek reçelinin tarifi şimdi huzurlarınızda.

Çilek Reçeli Malzeme Listesi

  • 1 kilogram toz şeker
  • 1 kilogram çilek (mümkünse hormonsuz çilek)
  • 1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

çilek reçeli yapılışı kaynama süresi

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

1. İlk olarak çileklerin yeşil saplarını ayırıp güzelce yıkadıktan sonra, büyük çilekler varsa bunları bıçakla birkaç parçaya kesiyoruz. Küçük olan çilekler öylece kalabilir.

2. Süzgeçle çileklerin suyunu süzdükten sonra tencereye koyuyoruz. Ardından çileklerin üzerine toz şekeri döktükten sonra tencerenin kapağını kapatıp 1 gün süreyle bekletiyoruz.

3. Dinlendirme işleminden sonra tencereyi ilk olarak orta ateşte, kaynamaya başlayınca da kısık ateşte kaynatıyoruz.

4. Tencere kaynamaya başladığında köpürmeler olacaktır ki bu normaldir. Bir kaşık yardımıyla köpükleri alabilirsiniz. Kaynama işlemi sırasında tuzsuz tereyağını da üzerine ekleyelim. Ortalama toplam 40 dakika kadar kaynaması yeterli olacaktır.

5. Ateşin üzerinden almadan 5 dakika önce içerisine limon suyunu da ilave ederek 5 dakika kadar kaynatmış olup sonra da altını kapatıyoruz.

6. Bu süre de dolunca tencereyi ılımaya bırakıyoruz. Tencere ılıklaşıncaya kadar kesinlikle üzerine kapağı kapatmamalıyız.

7. Reçelimiz soğuduktan sonra 1 kilogramlık cam kavanoza ya da küçük kavanozlara dolduruyoruz.

Çilek reçelini dilerseniz dolapta ya da güneş almayan serin bir yerde saklayabilirsiniz. Her zaman cam saklama kaplarını kullanmanızı öneriyorum; çünkü cam sağlıktır 🙂 Yepyeni reçel tarifleri ve yemek tarifleri ile tekrardan görüşmek üzere.

DetaylarPuan Ver→
recipe image
Kaç Kişilik :
10 Kişilik
Hazırlık Süresi :
Pişirme Süresi :
Toplam Süre :
Tarif Puanı :
4.51star1star1star1star1star 3 oy
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim