Kabaklı ve Jumbo Karidesli Makarna

Kabaklı ve Jumbo Karidesli Makarna

Harika Kabaklı ve Jumbo Karidesli Makarna, sıradanlaşmış makarna yemeklerinin dışında enfes bir lezzettir. Karidesli makarnanın yanına bir de kabak eklenince enfes lezzet kaçınılmaz oluyor.

Kabaklı ve Jumbo Karidesli Makarna Malzemeleri:

 • 320 gram tagliatelle makarna ( Barilla marka kullanabilirsiniz)
 • 8-9 tane jumbo karides
 • 2-3 diş sarımsak

Sosu için:

 • 400 gram kabak
 • 1 tane soğan
 • 6-7 tane cherry domates
 • 50 ml beyaz şarap
 • Yarım demet maydanoz
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber

Kabaklı ve Jumbo Karidesli Makarna Hazırlanışı:

 1. Tenceremizin içerisine su koyuyoruz ve ocağın altını açıyoruz, kaynamasını bekliyoruz.
 2. Bu sırada soğanlarımızı ince ince doğruyoruz. Tavamıza 2,5 yemek kaşığı kadar zetinyağı ekliyoruz ve ateşe koyuyoruz.Yağımız ısınınca soğanları tava içerisine ekliyoruz
 3. Kabaklarımızı ince yuvarlak dilimler halinde kesiyoruz.Soğanlar birkaç dakika kaldıktan sonra ,üzerine kabakları da ekliyoruz. Karıştırıyoruz ve 1 dakika pişiriyoruz. Bir tutam tuz ve bir tutam karabiber de eklemeyi unutmuyoruz.
 4. Tavanın üzerine kapağını kapatıyoruz. 15 dakika pişirmeye bırakıyoruz. (Eğer pişerken,suyunun azaldığını görürseniz çok az sebze suyu ilave edebilirsiniz)
 5. Başka bir tava alıp ocağın altını açıyoruz.İçerisine zeytinyağı ilave ediyoruz. 2 diş sarımsağı tüm halde tavanın içerisine koyuyoruz.
 6. Çeri domateslerimizin her birini 4 parçaya bölüyoruz. Pişmekte olan kabaklarımızın içerisine ilave ediyoruz.
 7. Bu sırada ısınan sarımsaklı yağın içerisine karideslerimizi koyuyoruz.Sarımsakları tavadan geri çıkartıyoruz.
 8. Karideslerin pişirme süresini fazla uzatmıyoruz. Yani üzeri pembe beyaz olduğunda ve kıvırcıklaştığında pişmiş demektir.Ancak ben çok pişirmek istiyorum derseniz daha uzun pişirebilirsiniz fakat bu durumda karidesin içindeki suyu ve lezzeti azalmış olacaktır.
 9. Karideslerin arkasını ve önünün piştiğini gördüğümüzde ocaktan almıyoruz çünkü artık beyaz şarabı ekleme vakti geliyor. Karidesleri şarapla beraber ateşte sotelemeye devam ediyoruz.( Bir kişi yani bir servis için 1 yemek kaşığı şarap yeterlidir )
 10. Şarap kokusu uçup gidene kadar karideslerimizi sotelemeye devam ediyoruz.
 11. Karidesleri ocaktan alıyoruz.
 12. Kabaklı sosumuzu da 15 dakika sonunda artık kapatıp,rondoya döküyoruz ve içerisine biraz da karideslerin tava içerisinde bıraktığı sudan ekliyoruz( 4 yemek kaşığı kadar) Rondoda küçültüyoruz, krema haline geliyor.
 13. Rondodaki karışımı süzgeçten geçirerek bir kap içerisine alıyoruz.
 14. Kaynayan suyumuzun içerisine makarnalarımızı ekliyoruz.
 15. Süzgeçten geçirdiğimiz krema halindeki kabağı yeniden ,sotesini yaparken kullandığımız tavanın içerisine döküyoruz. Ocağa alıyoruz ,ateşi açıyoruz.
 16. Maydanozlarımızı ince ince doğruyoruz.Kabak sosu hafifçe suyunu çekip katılaşınca ve makarnamız da bu sırada pişince, makarnaları sudan çıkartıp direkt kabak sosunun içerisine koyuyoruz.Ocağın altını kapatmıyoruz. İkisini birlikte hafifçe karıştırıyor ve soteliyoruz.
 17. Karideslerimizi de tavada suyu dahi kalmayacak şekilde, kabak soslu makarnaların içerisine ilave ediyoruz.Tavayı sallayarak karıştırıp 2-3 dakika sotelemeye devam ediyoruz.
 18.  Sıcak sıcak servis ediyoruz.

AFİYET OLSUN 🙂

Hale Uğurlar

Hale Uğurlar

Mutfaktaysam eğer en nefis tarifler beni bekler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim