Haşhaşlı Portakal Marmelatlı Muffin

Haşhaşlı Portakal Marmelatlı Muffin

Bugün sizlere, yapımı çok basit ve sürekli hazırlamak isteyeceğiniz bir lezzet. Portakal Marmelatlı Muffin Kek, dışı kuru içi hafif ıslak,mis kokulu bu portakal ve haşhaş aromalı Muffinler, evinizin kokusunu değiştirip, baharı erkenden evinize getirecek 🙂

Haşhaşlı Portakal Marmelatlı Muffin Malzemeleri:

 • 2 yumurta
 • 310 gram un
 • 90 gram toz şeker
 • 125 gram tereyağ(oda sıcaklığında)
 • 250 ml süt
 • 40 gram haşhaş tohumu
 • 250 gram portakal marmeladı
 • 1 tane portakal kabuğu rendesi

Üzeri için:

 • 75 gram portakal marmeladı

Haşhaşlı Portakal Marmelatlı Muffin Hazırlanışı:

 1. Fırınımızı 180 dereceye ayarlayıp ısıtıyoruz.
 2. Malzemelerimizden öncelikle portakal marmelatımızı bir tavanın içerisine alıp üzerine de oda sıcaklığındaki tereyağımızı ekliyoruz ve ocakta erimesi için orta ateş üzerinde bırakıyoruz.
 3. Bir kap alıp içerisine unumuzu,üzerine şekeri ve haşhaşları ekliyoruz.Üzerine portakal kabuğunu da rendeledikten sonra el çırpıcımız ile tüm kuru malzemelerin bütünleşmesi için karıştırıyoruz.
 4. Bu sırada erimekte olan tereyağlı marmeladı da kontrol ediyoruz.
 5. Bir başka kap alıp içerisine yumurtaları kırıyoruz.Yumurtaları önce tek başına iyice köpürene kadar çırpıyoruz ve ardından üzerine sütü ekleyip yeniden çırparak karıştırıyoruz.
 6. Tereyağlı portakal marmelatı eridiğinde ocaktan alıp bir cam kaseye boşaltıyoruz. Biraz soğuması için kenarda bekletiyoruz.
 7. Şimdi sıra geldi süt ve yumurtayı yavaş yavaş unlu kuru karışıma eklemeye. Bunu yaparken bir yandan el çırpıcımız ile karıştırmayı unutmuyoruz 🙂 Kurular ve sıvılar iyice bütünleşinceye kadar el çırpıcımız yardımı ile karıştırıyoruz.
 8. Marmelat soğuyup elimizi yakmayacak sıcaklığa geldiğinde onu da çok yavaş bir şekilde muffin hamurumuzun içerisine ekliyoruz. (Önemli : Muffin hamuru içerisinde yumurta olduğu için,tereyağlı marmeladı eklerken marmeladın hem soğuk olmasına hem de onu yavaş yavaş eklemeye dikkat etmelisiniz)
 9. Muffin kalıplarımızı yağlıyoruz. İçerisine hazırladığımız muffin hamurumuzdan döküyoruz.
 10. Muffin kalıbımızı bir fırın tepsisinin içerisine koyup, önceden ısıttığımız fırınımıza koyuyoruz.
 11. Fırını 190 dereceye getiriyoruz ve 20-25 dakika pişiriyoruz.
 12. Bu sırada biz de,muffinler piştikten sonra üzerine sürmek için ayırdığımız portakal marmeladımızı ocakta biraz ısıtarak inceltiyoruz ve daha sonra süzgeçten geçiriyoruz.Böbylece üyük parçaların sıvıdan ayrılmasını sağlıyoruz.
 13. 20-25 dakika sonunda muffinlerimizi kontrol edip fırından çıkartıyoruz. Üzerlerine,bir fırça yardımı ile süzdüğümüz marmelattan sürüyoruz. Artık mis gibi portakal kokulu muffinlerimiz servis için hazırlar.

AFİYET OLSUN 🙂

Hale Uğurlar

Hale Uğurlar

Mutfaktaysam eğer en nefis tarifler beni bekler...

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

 1. blank Patito dedi ki:

  paylaşım için teşekkürler hale hanım 🙂

 2. blank Hale dedi ki:

  Rica ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim