Kabaklı Tavuk Dolması Tarifi

Kabaklı Tavuk Dolması Tarifi

Enfes Kabaklı Tavuk Dolması, tavuk etinin en lezzetli olduğu yemeklerden birisidir.  Tavuk eti ile kabak ve diğer sebzelerin muhteşem uyumu ile ortaya çıkan lezzet ile mideler bayram edecek 🙂 Kabaklı Tavuk Dolması Tarifi huzurlarınızda.

Kabaklı Tavuk Dolması Malzemeleri:

 • 2 tane tavuk göğsü
 • 3 tane kabak
 • 1 tane soğan
 • 3 dal taze nane
 • 3 yemek kaşığı domates püresi
 • 1-2 çay kaşığı su
 • 250 gram parmesan peyniri
 • 2 tane yumurta (akı)
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber

Kabaklı Tavuk Dolması Hazırlanışı:

 1. Öncelikle dolma içi hazırlamaya başlıyoruz. Soğanımızı küçük küpler halinde doğruyoruz.Ocağımızı orta ateşte açıp tavamızı ocağa alıyoruz.Biraz zeytinyağını( yaklaşık 2 yemek kaşığı) tavaya döküyoruz.Yağın ısınmasını bekliyoruz.Birkaç dakika sonra soğanları tavamızın içerisine atıyoruz ve karıştırıyoruz.Soğanları çok fazla pişirmiyoruz sadece soteliyoruz.
 2. Kabaklarımızı da küçük küpler halinde doğruyoruz ancak unutmamamız gereken bir noktayı hemen belirteyim, kabağımızın iç kısmını kullanmıyoruz. Köşelerinden dilimleyerek iç kısmını çıkartıyoruz ve öyle doğruyoruz.
 3. Soğanların içerisine çok az su ilave ediyoruz ( yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar)
 4. Bu sırada doğradığımız kabakları da soğanların içerisine ilave ediyoruz.Üzerine biraz tuz biraz karabiber ekleyip karıştırıyoruz.
 5.  5 yaprak naneyi elimizde parçalara ayırarak kabakların üzerine ekliyoruz.Tekrar karıştırıyoruz. 7-8 dakika sotelenmesi için pişirmeye devam ediyoruz.
 6. Kabaklarımız ocakta sotelenirken biz de tavuklarımızı hazırlamaya geçiyoruz. Bir parça yağlı kağıt alıp kesme tahtamızın üzerine yerleştiriyoruz. Tavuk göğüslerini alıp tam ortalarından (kitap gibi ayrılacak şekilde düşünün,yani bir köşeden açık bir köşeden kapalı 🙂 ) kesiyoruz. Tabiki içini dolduracağımız için tamamen kesmiyoruz.
 7. Sotelenmekte olan kabaklarımızın içerisine domates püresini ekliyoruz.Karıştırıyoruz.Bir tutam daha tuz ekliyoruz ve 3 yaprak nane daha koyuyoruz ancak bu kez parçalamadan tüm halde 🙂
 8. Yeniden 2 yemek kaşığı su ekleyip karıştırıyoruz.
 9. 2 kase alıyoruz ve yumurtalarımızı sarısıyla akını ayıracak şekilde kırıyoruz.Yumurta aklarını çırpıyoruz ve geniş bir tabağa döküyoruz.
 10. Kabağımızı çok fazla pişirmiyoruz ve artık ocaktan alıyoruz,çünkü fırında da pişecekler.Bu yüzden diri kalması bizim için daha iyi olacaktır ve bu sebepten tabiki su ilave ederken dikkat etmenizi öneriyorum 🙂
 11. Ocaktan aldığımız kabakların ılık olması için 10 dakika kenarda bekletiyoruz.
 12. Biz de bu sırada bir tabağın içerisine parmesan peynirimizi rendeliyoruz.
 13. Fırınımızı 200 dereceye ayarlıyoruz.
 14. Tavuklarımızın içerisini 10 dakika soğuttuğumuz kabak sotemiz ile dolduruyoruz ve açık olan taraflarını 3-4 kürdan ile dikiş yapar gibi kapatıyoruz..Çok doldurup şişirmemeliyiz, yoksa fırında pişerken kabaklar dışarıya çıkacaktır.
 15. Ardından, doldurduğumuz tavuklarımızı iyice, önce yumurtanın beyazına daha sonra her yerine gelecek şekilde parmesan peynirine batırıyoruz.
 16. Cam fırın tepsimize önce bir pişirme kağıdı( yağlı kağıt) serip üzerine de tavuklarımızı yerleştiriyoruz.
 17. Ve 20 dakika pişirmek üzere, tavuklarımızı ısınan fırınımıza gönderiyoruz 🙂
 18. Eğer geriye kabak sotesi kaldıysa, rondoda püre haline getirip sunum tabağınızın altına koyup üzerine de fırından çıkarttığınız tavukları koyarak servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN 🙂

Hale Uğurlar

Hale Uğurlar

Mutfaktaysam eğer en nefis tarifler beni bekler...

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

 1. blank Gökhan Kayacı dedi ki:

  Ellerinize sağlık, memlekete gittiğimde söyleyeyim de annem bu yemeği bana hazırlasın 🙂

  1. blank Hale dedi ki:

   Afiyet olsun şimdiden 🙂

   1. blank pembe dedi ki:

    enfes bir tarif gibi görünüyor. Beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim