Kestane Çorbası Tarifi

Kestane Çorbası Tarifi

Kışın gelmesiyle kestaneler de çıkmaya başladı. Kestane Çorbası daha önce denemiş miydiniz ? İnanın kestane kebap kadar lezzetli oluyor. Sizin için Kestane Çorbası Yapılışı huzurlarınızda.

Kestane Çorbası Malzemeleri:

 • 300 gram kestane( Önceden haşlıyoruz)
 • 1/2 tane büyük soğan
 • 20 gram tereyağı
 • Zeytinyağı
 • 4 dilim pastırma
 • 2 tane defne yaprağı
 • 500 ml sebze suyu
 • 1 su bardağı krema
 • Tuz
 • Karabiber

Servis için:

 • 2 dilim ekmek
 • 2 dilim pastırma

kestaneli-corba

Kestane Çorbası Hazırlanışı:

 1. Bir tava alıyoruz ve küçük ocağımızı yüksek ateşte açıyoruz. Biraz zeytinyağı( 2 yemek kaşığı yeterli olacaktır) ve 20 gram tereyağımızı tavaya koyuyoruz.
 2. Soğanımızı küçük küpler halinde doğruyoruz.
 3. 4 dilim pastırmamızı da küçük küpler halinde doğruyoruz.
 4. Soğanlarımızı tavanın içerisine atıyoruz.Soğanlarımızı 5-6 dakika pişiriyoruz.
 5. Pastırmalarımızı da soğanların içerisine ekliyoruz.Karıştırıyoruz.
 6. Önceden haşlamış olduğumuz kestanelerimizi de tüm halde tavamızın içerisine ekliyoruz.Güzelce karıştırıyoruz. 5 dakika boyunca soteliyoruz.
 7. 5 dakika sotelemenin ardından ,2 kepçe dolusu sebze suyumuzu, tavamızın içerisine ilave ediyoruz. 2 tane defne yaprağımızı da tavamızın içerisine atıyoruz.
 8. Tavamızın içerisine 1 tutam tuz ve 1 tutam karabiber ekliyoruz.( tuz eklerken çok dikkatli olmalıyız, çünkü pastırmanın tuzu oldukça fazla oluyor, tuz eklerken kontrol amaçlı tadına bakmayı unutmayınız 😉 )
 9. 2 kepçe sebze suyu daha ilave ediyoruz.20 dakika boyunca kapağı açık bir şekilde büyük ocağımıza alıp pişiriyoruz.
 10. 20 dakika sonunda, tavamızdaki kestanelerin yarısını ve biraz da tavanın içerisindeki su ile beraber alıp, blender ile eziyoruz. Tavayı da ocaktan çekiyoruz.
 11. Ezdiğimiz zaman hala çok katı ise, içerisine biraz daha sebze suyu ilave etmelisiniz.
 12. Tavamızın içerisinde geriye kalan soteyi bir tencereye ekliyoruz.İçerisine de blenderdan geçirdiğimiz püre halindeki kestaneyi de ilave ediyoruz.
 13. 2 kepçe daha sebze suyu ilave ediyoruz.Karıştırıyoruz.Tekrar büyük ocakta açık ateşte pişirmeye alıyoruz. Tuz kontrolu yapmak için tadına bakıyoruz ve gerekiyorsa ilave ediyoruz 🙂
 14. Eğer biraz daha sulu çorba seviyorsanız içerisine sebze suyu ilave etmeye devam edebilirsiniz. Çorbayı hafif katı halde sevenler için ise bu kadar eklediğimiz sebze suyu yeterli olacaktır.
 15. Kremamızı da tencerenin içerisine döküyoruz. Karıştırıyoruz.
 16. 15 dakika daha pişiriyoruz.
 17.  Servis tabağımıza alıyoruz. Yanına 2 dilim pastırma ve ekmeği tavada hafifçe pişirdikten sonra ekleyip, çorbayı sıcak halde servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN 🙂

Hale Uğurlar

Hale Uğurlar

Mutfaktaysam eğer en nefis tarifler beni bekler...

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

 1. blank Aysel Kayacı dedi ki:

  amanın kestanenin çorbası da mı yapılıyormuş 🙂 kıvamını ve tadını hayal edebiliyorum. Elime kestane geçerse deneyeceğim 🙂

  1. blank Hale dedi ki:

   Evet 🙂 İlginç ama çok değişik bir çorba oluyor. Kestanenin kendi içerdiği şekerin tadı,soğan ve pastırmayla birleşince, inanın Osmanlı mutfağından çıkmış lezzetleri andırıyor.Açıkçası benim çok beğendiğim çorbaların başında gelenlerden bir tanesi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim