Patatesli Gül Böreği Tarifi

Patatesli Gül Böreği Tarifi

Patatesli Gül Böreği Tarifi

Gerek sabah kahvaltılarının olsun gerekse çayın yanında olsun vazgeçilmez lezzetlerimizin başında börekler gelmektedir. Her türlüsü yapılan böreğin lezzeti bizim insanımızın damak tadına uyduğu için hem yaz hem kış bol bol yapılıp yenilmektedir. Bugün bizde sizlere patatesli gül böreği tarifini vereceğiz. Patatesli gül böreğinin malzemelerini söyleyerek başlayalım.

Patatesli Gül Böreği Malzemeler

– 5 Adet Yufka
– 4 Tane Patates
– 3 Tane Yumurta
– Tuz ve çörek otu
– 2 Tane Yumurtanın Sarısı
– 1 su bardağı süt.

patatesli-gül-böreği-yapılışı

Patatesli Gül Böreği Hazırlanışı

Patatesli gül böreğini yapmaya ilk olarak patatesleri suda haşlayarak başlıyoruz. Haşlanan patatesleri soyarak havanda eziyoruz. Tuzunu da ayarladıktan sonra sütü ve yumurtaları patatesin üzerine ilave ediyoruz. Bu arada yufkaları da açarak yufkaları ikiye bölüyoruz. Patatesimizi bu yufkaların üzerine yayarak yufkayı rulo şeklinde sarıyoruz. En son olarak ise yumurtanın sarılarını yufkanın üst kısmına sürüp çörek otunu yayıyoruz. Fırına sürdüğümüz böreğimiz 200 derecede 20 dakikada pişirildikten sonra Patatesli Gül Böreği servise hazır edilebilir. Afiyet olsun. Yeni yemek ve pasta tarifleri ile buluşmak dileklerimle.

Patatesin Faydaları : Patates el ve ayak çatlakları için birebirdir. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yardımcı bir rol oynayan patates aynı zamanda kabızlığı da önlemektedir. Haşlanan patates lapa haline getirilip yanık yaralarının üzerine konulursa hem yanık yaraları daha hızlı iyileşmiş olur hem de yaranın ağrısını azaltmış olur.  Patates halsizlik ve yorgunluk sorunu çeken hastalar için bulunmaz bir sebzedir.

Burçin Turna

Burçin Turna

Birbirinden lezzetli yemekler, tatlılar, pastalar hepsini web sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

  1. blank ar moll dedi ki:

    annemin patatesli gül böreğiii

  2. blank Gülay dedi ki:

    güzel maharetli bir yemektir herkes denemeli !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim