Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bugünkü blog yazımda Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımda zencefil nedir neye yarar? zencefil faydaları nedir? Konularında bilgiler vereceğim. Şimdi zencefil hakkında önemli bilgiler içeren makalemize geçelim.

Toz Zencefil Nedir?

Merhaba değerli üyeler çok faydalı olan bir bitki ile yeniden karşınızdayım. Zencefil kökü çok faydalı olup ilaç ve baharat üretiminde kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksektir. Önemli mineralleri içinde bulundurur demir, Magnezyum, Sodyum, Kalsiyum ve Potasyum gibi. Rahatsızlıklara şifa olan bu bitkiyi bazıları taze olarak bazıları da kurutarak toz haline getirdikten sonra kullanır.

Kısaca Zencefil Faydaları Nelerdir?

 • Kuru öksürüğe iyi gelir
 • Boğaz ağrısına iyi gelir
 • Regl ağrılarına iyi gelir
 • Şekeri dengeler
 • Kolesterolü düşürür
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Diğer faydaları ve zencefil kullanımı hakkındaki bilgileri öğrenmek istiyorsanız makalemi okumaya devam edebilirsiniz.

Zencefil Faydaları

Enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Keskin bir aroması vardır. Rengi krem rengini andırır.

 • Mide bulantılarına gayet faydalıdır. Gebelik, kemoterapi, deniz tutması sonucu meydana gelen rahatsızlığa iyi gelir. Anlık sonuç alırsınız. Bu tarz mide sorunlarına araştırmalar sonucu iyi geldiği saptanmıştır.
 • Limon ile birlikte kullanırsanız eğer bağışıklık sisteminiz dirençli olacaktır. Enfeksiyonlar ile savaşmada çok etkilidir. Gripten kendinizi korumak için çok faydalı bir karışımdır.
 • Yapılan araştırmalara göre zencefil çayı orta yaştaki kadınların zeka seyesini yükseltiyor. Alzheimer gibi unutkanlık hastalığına yakalanma riskinizi büyük ölçüde düşürmektedir. Sabahları zencefil çayı içerek bu faydadan yararlanın.
 • Yumurtalık kanseri tedavi sürecinde oldukça faydalıdır. Kullanan insanların faydasını gördüğünü açıklamıştır.
 • Karaciğerde ki hasarlara faydası vardır. Toz zencefil ve limon karışımı sağlık için oldukça faydalı.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. Regl sancılarınız, migren, ameliyat ağrılarınıza iyi gelir.
 • Tuvalete çıkışlarınızı düzene sokar. Bağırsak hareketlerini arttırır. Kabız olanların kullanmasını öneriyorum.

Zencefil Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle mutfaklarda sonrasında sağlık amaçlı kullanılır. Yemeklerinize lezzet katar ve soslarda, çorbalarda kullanılır. Karanfil, rezene, kakule ve tarçın çaylarına ilave edilebilir. Şekerleme ve kurabiyede de kullanımı vardır. Toz zencefili, şeker kamışı suyu karıştırıp sabahın erken saatlerinde aldığınızda mide tahrişini iyileştirir. Akne tedavisinde oldukça etkisi vardır. Akneyi oluşturan bakterileri yok eder. Toz zencefili süt ile karıştırın ve maske yapın. Akneli bölgeye sürtün. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Haftada 1 defa uygulayın. Toz zencefili süt ile karıştırıp içerseniz idrar yoku enfeksiyonlarınıza iyi gelir.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Bu çayı hazırlamak basittir fakat toz zencefilin miktarına dikkAt edilmelidir. Tadı acı ve keskin olacaktır. Sade içmek faydalıdır. Başka şeyler eklemeyin. Bir çay kaşığı toz zencefile bir bardak su eklemeniz yeterlidir. Kaynattığınız suyun içerisine 1 cay kaşığı zencefili atın demlenmesi için bekleyin(5 dakika) bal ekleyebilirsiniz. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Toz zencefille hazırladığınız çayın tadı yoğun olacaktır. Odaklamayı daha iyi sağlar. Serotonin ve dopamin hormonlarını artırır. Depresyona girmenizi engeller.

Bir sonraki makalemde Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır? makalesine devam niteliğinde olan bir yazı ile diğer faydalarını anlatacağım bilgilenmek isterseniz takipte kalın şimdilik hoşçakalın görüşmek üzere.

Blog Yazısı Özeti
Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Yazı Adı
Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Açıklamalar
Bugünkü blog yazımda Zencefil Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımda zencefil nedir neye yarar? zencefil faydaları nedir? Konularında bilgiler vereceğim.
Yazar
Yayıncı Adı
Mutfak Yolu
Gurmee

Gurmee

Yemek tarifleri ve yemeklerin, tatlıların ve enfes pastaların püf noktalarından, mutfakta ve hayatı kolaylaştıran bilgilerden ve becerilerden kesitler sunmaya çalışıyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim