Yemeğin Tuzu Fazla Olursa Ne Yapılmalı?

Yemeğin Tuzu Fazla Olursa Ne Yapılmalı?

Yemek yapan herkesin en çok korktuğu şey yemeğe fazla tuz atmak sonucunda yemeğin tuzlu olmasıdır. Peki Yemeğin Tuzu Fazla Olursa ne yapılmalıdır?Bugün Mutfak Yolu okurlarımız için fazla tuzlu olan yemeğe çözümler başlığı altında tavsiyeler vereceğim. Tariflerden yararlanarak ya da kendi başınıza hazırladığınız yemekler maalesef bazen aşırı tuzlu olabiliyor. Tabi fazla tuzun zararları da herkesçe malum. Mesela tansiyon hastalarının kesinlikle tuz tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan yemek tuzlu olursa tabi ki bu yemeği çöpe dökmek yerine yapılabilecek şeyler var. O halde şimdi size Tuzlu Olan Yemeğe Ne Yapılır? sorusunun cevaplarını vermeye çalışayım.

Yemeğin Tuzu Fazla Olursa Ne Yapılmalıdır?

 • Tencerede yapılan herhangi bir sulu yemek fazla tuzlu olduysa soyulmuş patates en etkili yöntem olacaktır. Patatesin kabuğunu soyun. Sonra iki parmak kalınlığında doğrayın ve yemeğin içerisinde ekleyip kaynatmaya devam edin.
 • Sulu yemeklerde tuz fazla olduysa, yani suyu tuzlu olan yemeklerin içerisine ise kızarmış ekmek atabilirsiniz. Kızartmış ekmek parçaları ile yemeğin suyunun bir kısmını tuzla birlikte çekip alabilirsiniz. Yemeğin suyu azaldıysa ve tuzu hala aynıysa ekmekle çektiğiniz su tuzlu yerine yemeğin üzerine biraz daha kaynar su ekleyebilirsiniz.
 • Aşırı tuzlu olan yemek için çözüm ise şudur; hem iri doğranmış patates parçaları hem de kızarmış ekmek kullanmalısınız.
 • Yemek hafif tuzlu ise 1 – 2 adet küp şeker kullanabilirsiniz.
 • Fazla Tuzlu olan yemeklerde bir diğer seçenek de sirke ve limon kullanmaktır. Bu iki maddenin asidik özelliği sayesinde tuzun yoğunluğunu dengeleyebilirsiniz. Tencerede yapılan bir yemek için 1 yemek kaşığı sirke eğer limon kullanacaksanız da 3 – 4 damla limon suyu yeterli olacaktır.

Çorba Fazla Tuzlu Olduysa Ne Yapılmalıdır?

Çorba çok tuzlu olduysa fazla tuzundan arındırmak için içerisine süt ekleyebilirsiniz. Unutmayın beğenerek içtiğiniz çorba içinde krema var. Süt çorbaların kıvamını ve besin değerini arttıracaktır. Ayrıca çorbanın lezzetini de korur. Eğer yine de çorbanızda süt tercih etmiyorsanız, içerisine kabuksuz ve iri doğranmış patates ekleyip pişirin ve 15 dakika kadar sonra bütün halinde çıkarın.

Pilav Fazla Tuzlu Olduysa Ne Yapılır?

Zeytinyağlı yemekler ve pilavlar fazla tuzlu olduysa içerisine 1 – 2 adet küp şeker ekleyerek durumu kurtarabilirsiniz. Eğer pilav pişmek üzereyken fazla tuzlu olduğunu anlarsanız suyu çekilmemişse hemen suyunun yarısını döküp aynı oranda üzerine kaynar su ve sıvı yağ ilavesi yaparak çözüm sağlayabilirsiniz.

Yemeklerde Fazla Tuz Kullanmadan Lezzet Yakalamak

Tuzun gerçekten de yemeklerin lezzetli olması konusunda yeri tartışılmaz. Boşa dememişler yemeklerimizin tuzu biberi diye… Ancak günümüzde maalesef toplumda tuz kullanımı oldukça bilinçsiz bir hale geldi. Yemeklere tuz atmadan ya da az bir oranda tuz kullanarak nefis olmalarını sağlamak mümkün mü? diye soracak olursanız. Buyrun size birkaç yemek lezzet tavsiyeleri.

 • Yemeklerde deniz tuzu ya da kaya tuzu kullanmaya çalışın.
 • Yemekleri az tuzlu olarak pişirin. Tadına baktıktan sonra üzerine yine tuz ilavesi yapabilirsiniz.
 • Yemeklerde kullandığınız salça, tereyağı ve peynirin az tuzlu olanlarını kullanmaya özen gösterin.
 • Ne kadar çok tuz o kadar fazla yemek lezzeti diye düşünmeyin. Yemeklerin içinde tuz kullanmak yerine çeşitli baharatlarla yemeklerin tuzunu arttırabilirsiniz.

Bu blog yazımda siz değerli arkadaşlarıma yemeklerde fazla tuza çözüm önerileri sunmaya çalıştım. Eğer sizin de tuzu fazla kaçan yemeğe ne yapılır? gibi etkili çözüm önerileriniz varsa. Bu yazının altından yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Yaptığınız nefis yemekler az tuzlu ama lezzetli olsun dileklerimle. 😉

Blog Yazısı Özeti
Yemeğin Tuzu Fazla Olursa Ne Yapılmalı?
Yazı Adı
Yemeğin Tuzu Fazla Olursa Ne Yapılmalı?
Açıklamalar
Yemek yapan herkesin en çok korktuğu şey yemeğe fazla tuz atmak sonucunda yemeğin tuzlu olmasıdır. Peki Yemeğin Tuzu Fazla olursa ne yapılmalıdır?
Yazar
Yayıncı Adı
Mutfak Yolu
Aysel Kayacı

Aysel Kayacı

Malatyalı 3 çok annesi ve ev hanımıyım. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemekleri başkalarıyla paylaşmayı da sevdiğim için Mutfak Yolunu kurdum. Harika mutfaklar Mutfak Yolu ile başlar :)

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

 1. blank Funda Aslan dedi ki:

  ellerinize sağlık aysel hanım. Geçen ben de kuru fasulye hazırladığımda tuzunu iki defa atmışım. Yani yemeğin içine fazladan tuz eklemiş olduğum için başta korktum. Sonra internette arama yaptım ve yazınızı gördüm. Sayenizde yemeğin fazla olan tuzunu aldım. Çok çok teşekkürler ve selamlar. Sitenizi de takibe aldım bu arada 🙂

 2. blank Mutfak Yolu dedi ki:

  ne güzel 🙂 çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim