Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Bu blog yazısında Limonun Bilinmeyen Faydaları hakkında konuşmak istedik. Limon faydaları ile gerçekten hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahiptir. Paylaşacağımız bu makalede limonun olumlu etkileri hakkında pek çok önemli bilgi yer alıyor.

Limon Genel Hakkında Bilgiler

Limon bitkisi yıl boyu büyümeyi sürdürür. Limon ağacı da kışın yapraklarını dökmez. Limon ağacı küçük bir türdür ve bu ağacın sarı ve yeşil limondur. Ferahlık veren hoş koku ve esansı, ekşi tadı ve günlük hayatımızdaki vazgeçilmez kullanım alanları ile genel olarak sevilerek tüketilen limon, çok zengin mineral değerleri önemli bir yere sahiptir. Asıl sorumuz şudur ki limonun faydaları nelerdir? ve limon hangi hastalıklara faydalı olur? soruları geliyor. Limon, tam anlamıyla bir C vitamini deposudur. İnsan sağlığı açısında limonun faydaları oldukça fazladır ve saymakla bitmez. Tabi ki hatrı sayılır bir çok yararı var limonun ancak bugün biz limonun bu önemli faydalarını sizlere liste halinde sunmaya çalışacağız. O halde hep birlikte görelim bakalım Limonun Bilinmeyen Faydaları nelermiş?

doktor limonun faydaları nedir

Limon Suyunun Yararları Nelerdir?

 1. Taze sıkılmış limon suyu yüksek oranda antioksidan ve anti kanser maddeler içerir. Bu sebeple de yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde faydalanılıyor.
 2. Limonun suyu insan cildini arındırıcı özelliğe de sahiptir. Bol su ile birlikte içmek vücudun toksinlerden kurtulmasını kolay hale getiriyor.
 3. Ayrıca her gün düzenli olarak limonlu su içmeye başlarsanız, içinde bulunan bol miktardaki C vitamini kanın toksinlerinden arınmasını da sağlıyor.
 4. Cildin üzerinde oluşan kızarıklıkları geçirirken yine ciltte oluşan ince çizgilerin de yok edilmesinde etkili bir rol oynuyor.
 5. Limonun öne çıkan faydalarından bir tanesi de insan zihninin sağlıklı ve temiz olmasına yardımcı olmasıdır.
 6. Günün ortasından sonlarına doğru ortaya çıkan enerji düşüklüğü durumlarında limon yağı beyin aktifliğini ciddi oranda yükseltiyor. Bunu sağlamak için de tek yapılması gereken bileklere birkaç damla limon suyu damlatıp ovalamak olacaktır. Dikkat artışı ve dinamik bir zihin konusunda size yardımcı olacaktır.
 7. Limon suyu sindirime yardımcı etkenler içerir. Limon suyu içindeki maddeler sayesinde sindirim sistemini toksin maddelerden arındırarak mide sorunları olan şişkinlik, hazımsızlık ve yanma sorunlarına iyi geliyor.
 8. Düzenli olarak ılık limonlu su tüketilirse, bir süre sonra midenin asit oranı düzene girmektedir. Sürekli bir şeyler yemek isteyen kişilerin mide asidinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
 9. Bunun yanı sıra limon içerisinde bulunan pektin acıkmayı önleyici ve geciktirici bir özelliğe sahiptir.
 10. Limon iyi bir bağışıklık sistemi kuvvetlendiricisidir. İnsanlarda var olan stres bağışıklık sistemine zarar vererek onu zayıflatır. Bunun yanında strese karşı savaşan C vitamini stres dönemlerinde fazlaca alınmalıdır. Limonun da harika bir C vitamini deposu olduğunu daha önce zaten belirtmiştik.
 11. Limonun ağız kokusuna iyi geldiğini daha önce hiç duymuş muydunuz? Diş eti iltihaplarına oldukça iyi gelen limon, nefesin de kökü kokusuna engel olmaktadır. Diş problemi yaşayanların limonu tüketirken direkt olarak temas ettirmek yerine su ile seyreltmelerinde yarar olacaktır.
 12. Dişleri fırçalamadan önce bir bardak limonlu su içmek, diş sağlığı ve temizliğini arttırıcı etkiye sahiptir.
 13. Limon alkali gıdaların başında gelmektedir. Limonun içinde bulunan sitrik asit, vücudun asidik oranını dengeler. Vücut pH değerini de düzenler. Her gün limonlu su tüketen bir insanın vücut pH değeri oldukça dengelidir.
 14. İltihaplanmalara da oldukça faydalı olan limon eklemlerde biriken Ürik Asit yok edicisidir.
 15. Limon kokusu merkezi sinir sistemine olumlu etki ederek sakinleştirici bir etkisi vardır. Direkt olarak etki etmeye başlayan limon endişeye, stres ve depresyona iyi gelirken bireye de mutluluk verir.
 16. Soğuk aylarda en fazla ortaya çıkan grip, nezle ve boğaz ağrısı gibi durumların çözümünde ılık limon oldukça kuvvetli etkiye sahip bir destekleyicidir.

Elde ettiğimiz en güncel bilgilerle limon ve limon suyunun faydaları ile hazırladığımız Limonun Bilinmeyen Faydaları başlıklı blog yazısını güncellemeye devam edeceğiz.

Blog Yazısı Özeti
Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?
Yazı Adı
Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?
Açıklamalar
Bu blog yazısında Limonun Bilinmeyen Faydaları hakkında konuşmak istedik. Limon faydaları ile gerçekten hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahiptir.
Yazar
Yayıncı Adı
Mutfak Yolu
Gökhan Kayacı

Gökhan Kayacı

Sizlerle verdiğimiz tariflerle yapmış olduğunuz nefis yemeklerden ve tatlılardan bizlere de göndermeyi sakın unutmayın. 🙂🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim