Anason Yağı Hakkında Bilgiler

Anason Yağı Hakkında Bilgiler

Merhaba değerli MutfakYolu okurlarımız bugün sizlere Anason Yağı Hakkında Bilgiler içeren bir yazı dizisi paylaşmak istiyorum. Yazımızın içerisinde anason yağının faydaları, zararları ve kullanım alanları gibi bir çok noktaya değineceğim. Şimdiden iyi okumalar dilerim…

Anason Yağı Nedir?

Pek çok ünlü sanatçının da tercih ettiği bir çeşit doğal iştah azaltıcıdır. Anason Anadolu’da bol miktarda yetişmektedir. Zayıflama amaçlı kullanılan bir bitki olarak bilinir. Anason yağı zayıflamak için kullanıldığı gibi, yoğun karın ağrılarında, gaz çıkartma sorunu yaşandığında anason yağını kullanmak çözüm olarak bilinir. Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Tohumu yeşil renkli, içleri kızarmış, tortop bir şifa bitkisidir. Halk arasında doğal müshil ilacı olarak kabul görmüştür. İlk tıbbi defterlerimizden Düstur al-Edviye’de anason yağının kullanımıyla ilgili bilgiler vardır.

Anason yağı, anason tohumunun ezilerek yağının sıkılması ile oluşan bir besin kaynağıdır. Fazla kilolardan bitkiler yardımı ile kurtulmak istiyorsanız Anason yağını kullanabilirsiniz. Mevsimsel hastalıklara karşı dirençli olmak için anason yağı doğru bir seçimdir. Fazla kilolardan herkes kurtulmak istiyor fakat zayıflamaya yönelik bir adım atmıyor. Elbette Anason yağının da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Alerjiniz var ise ya da bilmiyorsanız doktora danışarak kullanmalısınız. Anasona karşı hassas olanlar anason yağından da olumsuz etkilenirler.

Anason yağını, evinizde hazırlamak isterseniz anason tohumlarını presleyerek elde edebilirsiniz. Satın da alabilirsiniz. Gece uyumadan önce birkaç damla kadar saf anason yağı içmek yeterli olacaktır.

Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

Anason yağını kullanarak forma girebilirsiniz. Daha birçok faydası olan bir besin kaynağıdır.
 • Anason yağı tokluk hissi verecektir. Bu nedenle daha rahat kilo verirsiniz.
 • Vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı sağlar.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Mide hastalıklarına karşı faydalıdır.
 • Kabızlık için oldukça etkili bir çözüm yoludur.
 • Gaz çıkartamıyorsanız anason yağı bunun etkili bir çözümdür.
 •  Öksürüğü keser.
 • Alternatif tıp dünyasının gözde olan bir ürünüdür.
 • Böbrek taşı dökenler için süreci hızlandırır.

Anason Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Her şifalı bitkiler gibi Anason yağı da çok faydalı olduğu için hemen hemen her hastalığa karşı kullanılabilmektedir. Doğal ilaçtır. Anason yağı salt olarak içilmez. Hamile annelerin ve emziren annelerin metabolizmasına uygun olmadığı için ne yazık ki kullanamaz. Anason yağını doğru olarak kullanmak çok önem taşımaktadır. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Anason yağı donar o yüzden oda sıcaklığında olması gerekir.

 • Romatizma gibi acı veren ağrıları kesmektedir.
 • Balgam söktürücü özelliğine sahiptir. Boğazınızı rahatlatır.
 • Kabuk tutmamış yaralarınız için etkili bir çözümdür. Mendil ile yaranın üzerine sürerseniz etkisini göreceksiniz.
 • Ani kramplara karşı etkisi vardır.
 • Cilde faydası olduğu için orta yaş grubu tarafından tercih ediliyor.
 • Orta yaşlarda görülen romatizma hastalıklarına karşı kullanımı uygundur.
 • Kan dolaşımını arttıracaktır.
 • Anason yağını fazla kullanırsanız sarhoşluk yaratır. Doğru miktar her zaman önemlidir.
 • Bir bardak suyun içerisine 10 damla damlatarak içebilirsiniz.
 • Yatmadan önce içmenizde fayda vardır.

Saf Anason Yağı Nerede Bulunur?

Saf anason yağı oldukça pahalıdır ve ulaşmak pek mümkün olmayabilir. Belirli bir internet satış noktası yoktur. Şifa bitkileri satan marketlere bakmanızı öneririm. Peki bu yağ ne kadarlık bir süre içinde zayıflatır? Bir haftada 2 kilo zayıflayabilirsiniz. Anason yağı kullanmaya başlayanlar aşırı et tüketimi, fazla tuz ve şeker kullanımı, fazla ekmek yeme gibi alışkanlıklarından vazgeçerler. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere sağlıklı kalın…

Blog Yazısı Özeti
Anason Yağı Hakkında Bilgiler
Yazı Adı
Anason Yağı Hakkında Bilgiler
Açıklamalar
Merhaba değerli MutfakYolu okurlarımız bugün sizlere Anason Yağı Hakkında Bilgiler içeren bir yazı dizisi paylaşmak istiyorum. Yazımızın içerisinde anason yağının faydaları, zararları ve kullanım alanları gibi bir çok noktaya değineceğim. vermek istiyorum. Şimdiden iyi okumalar dilerim...
Yazar
Yayıncı Adı
Mutfak Yolu
Gurmee

Gurmee

Yemek tarifleri ve yemeklerin, tatlıların ve enfes pastaların püf noktalarından, mutfakta ve hayatı kolaylaştıran bilgilerden ve becerilerden kesitler sunmaya çalışıyorum!

Bu Tarife Yapılan Yorumlar

 1. blank Esra Gül dedi ki:

  Diyet yaparken oldukça işime yaradı. İştah azaltıcı özelliği sayesinde çok fazla yemek yemenize engel oluyor bu sayede daha kolay bir diyet dönemi geçirmiş oluyorsunuz.

 2. blank Melike Turan dedi ki:

  Bebeğimin gaz problemi vardı, arkadaşlarım anason yağını denememi tavsiye etti. Bu sitede tarifini buldum ve deneyeceğim.

 3. blank Aleyna dedi ki:

  Romatizma ağrılarından çok şikayetçiysim anason yağı sayesinde bu sorundan kurtuldum. Romatizması olupta anason yağını hala denemeyenler çok pişman olur.

 4. blank Canan dedi ki:

  Anason yağını diyet zamanlarımda tercih ediyorum. İştah azaltıcı özelliği sayesinde bana büyük oranda yardımcı oluyor.

 5. blank Yeliz dedi ki:

  Cilde faydası olduğu için gençler tarafından kullanılıyormuş. Bende denemeye karar verdim inşallah olumlu bir sonuç alırım.

 6. blank Cemre Özkan dedi ki:

  Bu yağı romatizmam için tercih ediyorum. Ağrılarımı keserek romatizmama doğal bir çözüm oluyor. Eğer romatizması olanlar varsa bu yağı deneyebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim