Somon Fileto Haşlama Tarifi

Somon Fileto Haşlama Tarifi

Bugün deniz ürünleri tariflerinde Somon Fileto Haşlama tarifimi vermek istiyorum. Tarife geçmeden önce balığın içerisindeki demir, fosfor, iyota ek olarak somon balığı yüksek derecede omega-3 içeriğiyle bilinen bir balık olduğunu söylemem gerek. Somon balığını eti pembe renktedir yağlı ve yoğun aromalı her pişirme yöntemine uygun olan bir balıktır vücudunda sakladığı bol yağdan ötürü kızartma yapmadığınız sürece çok daha hafif olacaktır. Balığın çok pişirilmemesi lezzeti için çok önemlidir. Somon koyu pembeden açık pembeye geçtiği noktada pişmiş demektir. Afiyet olsun 🙂

Somon Fileto Haşlama için Malzemeler

 • 2 parça somon fileto
 • 2 tane defne yaprağı
 • 1 çay kaşığı kadar toz kişniş
 • 2 dal maydanoz sapı
 • 1-2 çay kaşığı hardal tohumu
 •  2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz (azaltıp artırılabilirsiniz)

Somon Fileto Yapılışı

 1.  2-3 adet kadar 3 parmak enlerinde somon fileto kestiri. Somonlar genelde takoz olarak satılır. Ancak rica ederseniz kuyruk kısmından fileto çıkartabilirler.
 2.  Derin bir tencereye bolca su koyarak kaynatmaya başlayınız. Somon parçalarınızın büyüklüğüne göre pişirme süreniz değişecektir.
 3. Filetolarınızı 2 ayrı parça oldukça büyük streç filmin size yakın olan kenarına doğru  yerleştiriniz.
 4. Baharatları üzerine eşit miktarda paylaştırın. Her yerine güzelce bulaşmasını sağlayın. Sarımsağınızı orta kalınlıkta dilimlere bölerek onları da somonların üzerine yerleştirin.
 5.  Sıkı bir şekilde tıpkı börek sararmış gibi üzerinde somon olan streç filmleri sarın. Sararken oldukça yoğun ve sıkı sarmalısın.
 6. Sardıktan hemen sonra sağında, solunda kalmış olan parçaya sıkı sıkı düğümler atarak. Parlak bir kağıda sarılı şekerler gibi gözükmesini sağlayın.
 7. Sıkı olarak sarmış olduğunuz somon filetolarını kaynayan olan suya atınız. Filetolarınızı atınca suyun sıcaklığı düşmeye başlayacaktır. Kaynamaya başladığında altını kısarak fokurdamasına engel olun tıkırdaması kafi olacaktır.
 8. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra somonunuzu kaynar sudan alın.
 9. Streç filmin düğümlü yerinden kesin ardından somonu tabağa alın.
 10.  İyi sarılmamış ise içine su kaçmış olacaktır. O zaman yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Mutlaka bir havlu kağıda çıkartarak daha sonra servis tabağına alın. Afiyet olsun
Gurmee

Gurmee

Yemek tarifleri ve yemeklerin, tatlıların ve enfes pastaların püf noktalarından, mutfakta ve hayatı kolaylaştıran bilgilerden ve becerilerden kesitler sunmaya çalışıyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top
Mutfak Yolu © 2012 - 2020 😊
Veri Politikası | İletişim